Jak chronić swoje dane? Razem z ekspertem Google radzimy co trzeba zrobić

2016-02-09 09:00:00 (ost. akt: 2016-02-09 00:37:09)

Gry online

 • Goodgame Empire

  Goodgame Empire

  Goodgame Empire to wyśmienita gra strategiczna przygotowana przez GoodGame Studio. Zbuduj własny zamek, stwórz potężną armię i stocz epicką walkę z innymi graczami na dynamicznej mapie świata. Zmiażdż...

 • Goodgame Big Farm

  Goodgame Big Farm

  Wujek George zostawił Ci swoją farmę, niestety w kiepskim stanie. Używając swoich zdolności biznesowych i pomocy sąsiadów, rodziny i przyjaciół możesz zmienić zapuszczone podwórze w piękną i znów prosperującą...

 • Goodgame Poker

  Goodgame Poker

  Goodgame Poker to zupełnie nowe doświadczenie dla graczy. Goodgame Poker łączy wszystkie strategie, umiejętności i frajdę Texas Hold’em z dopasowanymi awatarami i nowym świeżym współczesnym stylem. Zwiększaj...

 • Shadow Kings - The Dark Ages

  Shadow Kings - The Dark Ages

  Zbuduj własne miasto i dbaj o jego mieszkańców! Rozwijaj gospodarkę, zawieraj traktaty handlowe, szukaj nowych zasobów. Pamiętaj, że rosnąca metropolia to łakomy kąsek dla orków, goblinów i troli – broń...

Autor zdjęcia: ad

Podziel się:

Dzisiaj (9.02) obchodzony jest na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji zapytaliśmy Piotra Zalewskiego, Communications & Public Affairs Managera w firmie Google Polska o parę zagadnień z tej dziedziny.

(AN) – Wiem, że to temat rzeka, ale gdyby musiał pan streścić w dwóch, trzech zdaniach, dlaczego tak ważne współcześnie jest bezpieczeństwo w sieci?
(PZ) – Bezpieczeństwo w sieci to tak naprawdę nasza prywatność. Serfując w sieci, korzystając z serwisów społecznościowych, robiąc zakupy online, czy dokonując transakcji internetowych, często mimowolnie, pozostawiamy po sobie ślady w sieci. Nasze dane mogą zostać przechwycone przez internetowych przestępców, którzy niestety działają coraz skuteczniej. Jeśli informacje nie są bezpieczne, nie są też prywatne. Ważne jest, żebyśmy wiedzieli jak zadbać o bezpieczeństwo danych pozostawianych w internecie i znali narzędzia, które nam w tym pomogą.

– Z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia na co dzień? Czy któreś z nich jest szczególnie szkodliwe lub niebezpieczne?
– Włamania na nasze konta pocztowe i pozyskiwanie danych osobowych bez naszej wiedzy to zdecydowanie jedno z najgroźniejszych niebezpieczeństw czyhających w sieci.

– Czy to prawda, że często wina nie leży po stronie mówiąc ogólnie deweloperów zabezpieczeń, czy dostawców internetu, a użytkownika, na przykład podczas wyboru odpowiedniego hasła?
– Tak, często tak jest. Trzeba pamiętać, że hasła to pierwsza linia obrony przed cyberprzestępcami. Najważniejsze to wybrać silne hasła, inne dla każdego z ważnych kont i regularnie je zmieniać. Wybranie tego samego hasła dla różnych kont czy serwisów internetowych przypomina używanie tego samego klucza do zamykania swojego domu, samochodu i biura. Jeśli przestępca uzyska dostęp do jednego z nich, pozostałe staną przed nim otworem. Im dłuższe jest hasło, tym trudniej je odgadnąć i złamać. Dlatego warto tworzyć długie hasła, najlepiej złożone z cyfr, symboli i liter różnej wielkości. Użytkownicy wciąż używają haseł typu „123456” lub „hasło” albo stosują w nich publicznie dostępne informacje, takie jak data urodzenia czy numer telefonu. Jednak zainteresowanie użytkowników tematem bezpieczeństwa w sieci rośnie. Wśród zapytań wpisywanych przez internautów do wyszukiwarki Google systematycznie zwiększa się liczba zapytań typu: “jak zmienić hasło?”, czy np. “jak chronić swoją prywatność w sieci?”, które w 2015 roku wzrosło aż o 78% w porównaniu z 2014 rokiem.

Na pewno kwestia bezpieczeństwa dla Google, jako giganta na światowym rynku internetowym, jest priorytetowa, zwłaszcza jeśli chodzi o dane swoich użytkowników?

To prawda. Nikt tak jak Google nie dba o bezpieczeństwo danych użytkowników stosując jedne z najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń na świecie. Technologia Bezpieczne przeglądanie Google chroni ponad miliard użytkowników i ostrzega, gdy użytkownik chce wejść na stronę, która może zawierać złośliwe oprogramowanie lub próbować wyłudzić informacje. Stosowane przez nas Szyfrowanie gwarantuje, że informacje przesyłane między urządzeniem a Google są bezpieczne. Zabezpieczenia konta Gmail chronią przed spamem, wyłudzaniem informacji i złośliwym oprogramowaniem lepiej niż jakakolwiek inna usługa poczty elektronicznej.
Mamy świadomość, że korzystając z naszych usług użytkownik powierza nam swoje dane. Dajemy mu pełną kontrolę nad nimi i chronimy ich bezpieczeństwo.

– Jakie więc narzędzia, formy ochrony im udostępniacie?
– Dzięki stronie "Moje Konto", każdy użytkownik ma zapewniony szybki dostęp do ustawień i narzędzi w jednym miejscu, które pozwalają chronić dane i prywatność oraz może łatwo określić, w jaki sposób informacje zostaną wykorzystane, by lepiej dopasować usługi Google do jego potrzeb. W każdej chwili użytkownik może zmieniać ustawienia i decydować, czy i jakie dane będą wykorzystywane oraz przejrzeć listę urządzeń, które uzyskiwały dostęp do naszego konta.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest "Menadżer Urządzeń Android". Jeśli użytkownik np. zgubi telefon, na którym korzystał z konta Google, może dzięki jego pomocy, wskazać przybliżoną lokalizację urządzenia na mapie, a także ustalić kiedy ostatnio było używane. Dodatkowo w najnowszych wersjach Androida można skorzystać z opcji zdalnego zablokowania, namierzenia lub zadzwonienia na własny numer - wystarczy otworzyć "Ustawienia Google" z listy aplikacji, a następnie wybrać "Bezpieczeństwo".

Wspominałem też już o tym, jak ważne jest silne hasło. Bezpieczeństwo naszego konta możemy więc wzmocnić dodatkowo za pomocą weryfikacji dwuetapowej, która praktycznie uniemożliwia włamanie. Jak ona działa? Podobnie jak w mobilnej bankowości. Logując się do konta Google, użytkownik tak jak zwykle podaje swoje hasło. Następnie wysyłamy mu jednorazowy kod na telefon. Otrzymuje go w SMS-ie, w połączeniu głosowym lub przez naszą aplikację mobilną. Można też używać klucza bezpieczeństwa, wkładanego do portu USB komputera. Jeśli użytkownik korzysta z weryfikacji dwuetapowej, a haker zdobędzie jego hasło, to żeby dostać się na konto, musiałby jeszcze przechwycić jego telefon lub klucz bezpieczeństwa. Dodatkowe rozwiązania to np. "Menadżer Haseł w Chrome", który umożliwia przechowywanie wszystkich poświadczeń logowania, jak nazwy użytkowników i hasła do stron internetowych i aplikacji, w dobrze zabezpieczonym, wirtualnym sejfie. Wszystko co użytkownik musi zrobić to zapamiętać jedno hasło główne. To świetne rozwiązanie, które pomaga ochronić m.in. przed popularnym phishingiem.

– Dziewiątego lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu, czy Google z tej okazji przygotowało jakieś niespodzianki dla użytkowników?
Przygotowaliśmy dla naszych użytkowników prosty test bezpieczeństwa ich konta Google. Zajmuje on zaledwie 2 minuty i polega na sprawdzeniu wszystkich najważniejszych ustawień dotyczących bezpieczeństwa. Użytkownicy, którzy przejdą test przed 11 lutego, otrzymają bezpłatnie i na stałe 2GB dodatkowego miejsca w ramach dysku internetowego Google Drive. Podwójnie warto więc sprawdzić, czy odpowiednio dbamy o własne bezpieczeństwo w sieci!

Rozmawiał Adam Nowiński

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dik #1928130 | 79.190.*.* 9 lut 2016 09:43

  Jak chronić swoje dane - rozmowa z ekspertem Google- to tak jakby wilk radził owcom

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. link #1928127 | 95.160.*.* 9 lut 2016 09:39

  link do testu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Karolina #1928124 | 213.73.*.* 9 lut 2016 09:31

  Nic z tego nie rozumiem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz