Firma Keeper Security, zajmująca się ochroną i odzyskiwaniem danych, przygotowała zestawienie najpopularniejszych haseł użytkowników w 2016 roku. Niestety na 10 milionów przeanalizowanych rekordów najwięcej, czyli aż 17 procent haseł to ciąg liczb „123456”. Ustawiając takie zabezpieczenie wręcz zapraszamy hakera, żeby wziął nasze dane. Dlaczego?
Eksperci pomimo licznych apeli, załamują ręce, a winą za taki dobór haseł, słusznie obarczają użytkowników, którzy są po prostu leniwi albo bezmyślni. Nie pomagają nawet liczne obostrzenia właścicieli usług, którzy często nie pozwalają, żeby wpisywane hasło było zbyt proste i nie miało chociaż jednej wielkiej litery, czy też liczby. Jednak użytkownik w takich sytuacjach również idzie na łatwiznę co widać po rankingu, w którym na wysokich lokatach uplasowały się takie kombinacje jak „1q2w3e4r” i „123qwe”.
Rozwiązaniem takiej sytuacji mogą być coraz częściej stosowane zabezpieczenia biometryczne np. odcisk palca w smartfonie lub laptopie. Nie trzeba wtedy pamiętać żadnego hasła, a nasze dane są bardzo silnie chronione. Inna metodą jest stosowanie tokena, który generuje nam za każdym razem inne hasło. Ale najprościej jest zachować podstawowe zasady ochrony danych. Po pierwsze stworzyć hasła, które nie są przypadkowymi ciągami liczb lub liter, porozdzielać je znakami i liczbami, a żeby je zapamiętać — zapisać w notesie (absolutnie nie na nośniku cyfrowym). Po drugie jedno hasło nie może być stosowane do wielu kont logowania, bo takim sposobem ułatwiamy pracę hakerowi. Pilnując tych dwóch reguł sprawimy, że nasze dane będą bezpieczne.
ad
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
binder #2168216 | 46.29.*.* 26 sty 2017 09:20
każde hasło inne, do tego keepass na kompie i keepass droid na tel. Wtedy musimy pamiętać tylko jedno hasło do keepass. tyle w temacie
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
olo #2168183 | 213.73.*.* 26 sty 2017 08:10
Problem jest taki, że usług zabezpieczonych hasłem jest zbyt dużo by człowiek wszędzie tworzył inne hasło i je zapamiętał. Więc chyba najlepsza metoda to papierowy notes, a raczej gruby zeszyt. Ale co się stanie, gdy taki notes zostanie skradziony?
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)
asd #2168175 | 81.219.*.* 26 sty 2017 07:48
"stworzyć hasła, które nie są przypadkowymi ciągami liczb lub liter" - serio? hahahaha
Ocena komentarza: warty uwagi (4) !
odpowiedz na ten komentarz