Wirusy: ESET ostrzega przed groźnym filmikiem na Facebooku

2016-04-18 18:00:21 (ost. akt: 2016-04-18 17:26:20)

Gry online

 • Goodgame Empire

  Goodgame Empire

  Goodgame Empire to wyśmienita gra strategiczna przygotowana przez GoodGame Studio. Zbuduj własny zamek, stwórz potężną armię i stocz epicką walkę z innymi graczami na dynamicznej mapie świata....

 • Goodgame Big Farm

  Goodgame Big Farm

  Wujek George zostawił Ci swoją farmę, niestety w kiepskim stanie. Używając swoich zdolności biznesowych i pomocy sąsiadów, rodziny i przyjaciół możesz zmienić zapuszczone podwórze w piękną...

 • Goodgame Poker

  Goodgame Poker

  Goodgame Poker to zupełnie nowe doświadczenie dla graczy. Goodgame Poker łączy wszystkie strategie, umiejętności i frajdę Texas Hold’em z dopasowanymi awatarami i nowym świeżym współczesnym...

 • Shadow Kings - The Dark Ages

  Shadow Kings - The Dark Ages

  Zbuduj własne miasto i dbaj o jego mieszkańców! Rozwijaj gospodarkę, zawieraj traktaty handlowe, szukaj nowych zasobów. Pamiętaj, że rosnąca metropolia to łakomy kąsek dla orków, goblinów i...

Autor zdjęcia: Źródło: pixabay.com

Podziel się:

Specjaliści z firmy antywirusowej ESET poinformowali niedawno o niebezpiecznym koniu trojańskim, który infekuje komputery za pośrednictwem filmu na Facebooku i pozwala oszustowi na modyfikację konta ofiary.

Jak to się zaczyna?

Sielankowo - dostajemy posta na messengerze z linkiem do filmiku, w którym zostaliśmy oznaczeniu, lub jest on widoczny na naszej tablicy. Zazwyczaj nazywa się on "My first video" lub "Private video". Najlepiej nie klikać w ten link lub video i usunąć posta z naszej tablicy!

Co dzieje się jak jednak kliknęliśmy...?

Zostajemy przekierowani na stronę, która jest łudząco podobna do YouTube. Tam, żeby otworzyć film zostaniemy poproszeni o pobranie wtyczki, która nam to umożliwi. I to jest właśnie wspomniany trojan, który instaluje się jako rozszerzenie w przeglądarce i podszywa się pod legalną aplikację "Make a GIF".

I mamy niezły ambaras...

Dlaczego? Pierwsze co robi wirus, to przesyła filmik do naszych znajomych, których na nim oznacza. Ponadto może on dodawać automatycznie znajomych na naszym koncie na Facebooku lub publikować i ukrywać posty na naszej tablicy. Na szczęście z tych ostatnich wirus jeszcze nie korzysta.

Jak przeciwdziałać?

Eksperci radzą przede wszystkim, żeby nie klikać w żadne podejrzane linki ani filmy, a tym bardziej nie instalować żadnych wtyczek na pseudo YouTube. Jeśli jednak już się tak zdarzy to należy od razu odinstalować wyżej wspomnianą wtyczkę w przeglądarce i przeskanować system programem antywirusowym.


Tylko w zeszłym tygodniu pracownicy firmy ESET wykryli 10 tysięcy przypadków infekcji trojanem w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech i wielu innych krajach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB