My już graliśmy: This War of Mine!

2014-11-14 00:45:08 (ost. akt: 2014-11-25 12:49:16)

Gry online

 • Goodgame Empire

  Goodgame Empire

  Goodgame Empire to wyśmienita gra strategiczna przygotowana przez GoodGame Studio. Zbuduj własny zamek, stwórz potężną armię i stocz epicką walkę z innymi graczami na dynamicznej mapie świata....

 • Goodgame Big Farm

  Goodgame Big Farm

  Wujek George zostawił Ci swoją farmę, niestety w kiepskim stanie. Używając swoich zdolności biznesowych i pomocy sąsiadów, rodziny i przyjaciół możesz zmienić zapuszczone podwórze w piękną...

 • Goodgame Poker

  Goodgame Poker

  Goodgame Poker to zupełnie nowe doświadczenie dla graczy. Goodgame Poker łączy wszystkie strategie, umiejętności i frajdę Texas Hold’em z dopasowanymi awatarami i nowym świeżym współczesnym...

 • Shadow Kings - The Dark Ages

  Shadow Kings - The Dark Ages

  Zbuduj własne miasto i dbaj o jego mieszkańców! Rozwijaj gospodarkę, zawieraj traktaty handlowe, szukaj nowych zasobów. Pamiętaj, że rosnąca metropolia to łakomy kąsek dla orków, goblinów i...

Autor zdjęcia: mat. promocyjne

Podziel się:

Gra This War of Mine ma swoją premierę na Steamie 14 listopada. Dzięki uprzejmości 11 bit studios mogliśmy w nią zagrać kilka dni wcześniej! Zachęcamy do oglądania naszej wideorecenzji!

This War of Mine autorstwa polskiego 11 bit studios to gra osadzona w realiach konfliktu rozgrywającego się w czasach współczesnych. Jednym z wyróżników tej produkcji jest fakt, że nie wcielamy się w rolę żołnierza tylko cywila, który znalazł się w mieście ogarniętym wojenną zawieruchą. Głównym celem This War of Mine jest nie tylko przetrwanie, ale również podejmowanie trudnych decyzji, które będą rzutować na dalszy tok rozgrywki.

Na początku dostajemy losowy zestaw trzech postaci, które schroniły się w zniszczonym domu i aby przetrwać postanowiły razem współdziałać. Każda z nich ma określone zdolności np. dobry kucharz, zbieracz, sprzedawca itd. Losowo generowane są też warunki pogodowe, w których rozpoczynamy rozgrywkę oraz przedmioty, które znajdujemy w domu.

Rozgrywka opiera się na dwóch trybach – dziennym i nocnym. W dzień postacie wykonują różne prace zlecone przez gracza: budują meble, sprzęty, barykadują okna, gotują. Gra pozwala również na tworzenie broni, podstawowych narzędzi czy też destylowanie alkoholu, przy wykorzystaniu zgromadzonych przez nas przedmiotów. Co więcej, możemy tymi wytworami lub innymi znaleziskami handlować na zasadzie handlu wymiennego.

Z kolei w nocy rozgrywka wygląda inaczej. Gracz decyduje, która z postaci ma spać, która pilnować domu, a która ma wyjść na zewnątrz w poszukiwaniu jedzenia, leków czy innych potrzebnych rzeczy. Każda z lokacji do której może się udać, jest zaopatrzona w różną ilość danych dóbr oraz posiada zmienny stopień zagrożenia. Choć zdarza się, że ten ostatni często jest nieznany.

Tak jak już wspomniano gracz musi zmagać się nie tylko z pogodą, z bandytami, czy brakiem jedzenia lub lekarstw, ale również podejmować trudne decyzje. To od niego zależy czy postać którą steruje ma okraść innych podczas nocnego zwiadu, a może nawet zabić jeśli nie ma innej opcji, lub czy pomóc komuś, czy też tego wsparcia odmówić. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w stanie psychicznym kierowanych przez niego postaci. Jeśli postąpi źle – okradnie, nie pomoże, będą czuły się one źle lub nawet popadną w depresję i nie będą chciały nic robić.

Wraz z biegiem dni rozgrywka staje się coraz trudniejsza, bo kończą się łatwiejsze źródła lekarstw, jedzenia i materiałów, napady bandytów są coraz częstsze i brutalniejsze. Miłośnicy gier survivalowych będą z pewnością zachwyceni!

To czego nie mogliśmy zobaczyć w wersji demonstracyjnej to m.in. funkcja okradania, rozbudowane drzewko przedmiotów czy zwiększona ilość bardziej rozbudowanych lokacji.

Interfejs gry jest banalnie prosty, sterowanie może odbywać się jedynie przy użyciu myszy. This War of Mine jest w pełni spolszczona, nie ma wysokich wymagań graficznych (zalecane Core 2 Quad 2.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 260 lub lepsza), Windows XP(SP3)/7), a jej cena na Steamie (ok. 70 zł) również nie jest wygórowana.
Twórcy postarali się, by gracze mogli poczuć atmosferę ciągłej niepewności i walki o przetrwanie co wynika nie tylko z rozgrywki ale również z ciemnej, ponurej stylistyki oprawy graficznej bazującej na systemie świateł i cieni.

This War of Mine to gra warta swojej ceny, bardzo klimatyczna i zdecydowanie godna polecenia.
Według nas zasługuje na solidne 10/11
AN

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB